HRM-lahendus – HRM4Baltics – liigub taksonoomiate suunas

Ettevõtted peavad täitma seadusega kehtestatud reegleid ja esitama riigile väga suures mahus aruandlust. Erinevad riigiasutused küsivad ettevõtetelt praegu rohkem kui 400 aruannet, mille peal on kokku üle 60 000 andmevälja. Aruannete koostamine ja edastamine on ettevõtjate jaoks sageli suur aja- ja rahakulu, eriti, kui selleks puuduvad kaasaegsed digilahendused.

Allikas: Äri-IT Sügis 2024

Autor: Triinu Pommer, HRMi valdkonna juht

Kuidas sisestada andmeid üks kord ja esitada siis riigile sadu aruandeid?

Esitatavates aruannetes on sageli suurel määral kattuvusi, mis tähendab, et samu andmeid tuleb esitada erinevatele ametiasutustele erineval kujul.

Andmepõhine aruandlus lähtub andmete ühekordse sisestamise põhimõttest. Kõik vajalikud tunnused kirjeldatakse ära ettevõtte kasutatavas majandustarkvaras ning tehingu andmete sisestamisel saavad kõik kanded endale külge vajalikud klassifikaatorid. Sisuliselt tähendab see seda, et ettevõtja kasutab oma infosüsteeme tavapäraselt edasi ning kogu aruandlus edastatakse riigile raamatupidamiskirjendite tasemel nii, nagu need infosüsteemidesse sisestati. Sellega seonduvalt kaob ära vajadus erinevate aruandevormide loomiseks ja täitmiseks. Vajalik andmekomplekt pannakse majandustarkvarasse sisestatud kirjendite pealt kokku ja edastatakse vastavale ametiasutusele. Vajaliku aruandluse koostab edastatud andmete põhjal juba vastava asutuse infosüsteem.

Automaatne andmeedastus hakkab toimuma infosüsteemide andmevahetuskihi X-tee kaudu ja selleks kasutatakse rahvusvahelist andmevahetusstandardit eXtensible Business Reporting Language Global Ledger (XBRL GL). XBRL GL on info edastamise struktureeritud XML-põhine vorming, mis sobib äri- ja finantsinfo kiiremaks, tõhusamaks ja väiksemate kuludega edastamiseks, töötlemiseks ja analüüsimiseks. XBRL GLi vorming kasutab andmete edastamiseks ettevõtte finantsinfosüsteemis kajastatud ja taksonoomiaelementidega (klassifikaatorid) varustatud tehinguid, mis on summeeritud taksonoomiaelementide tasemele.

Palga- ja personalitarkvara vaates plaanitakse XBRL GLi standardile üleminekut nii statistikaameti aruandluse kui ka TSD puhul. Kui üleminek taksonoomiapõhisele TSD-le on plaanitud 2026. aasta algusesse, siis statistikaameti palga- ja personaliga seotud aruandluse automaatne edastamine saab HRM4Balticsi lahenduses võimalikuks juba 2024. aasta lõpus.

Vaata ka www.hrm4baltics.com

Jaga artiklit

Järgmine artikkel

Motivatsioonipakett töötajale: miks ja kuidas pakkuda soodustusi?